Історія Аннінської Предтеченської церкви

Дерев’яна церква в ім’я Різдва Іоанна Предтечі (Предтеченська) була побудована в Аннінському на початку 1790-х років у маєтку тодішнього власника села Івана Стогова.

У 1795-му році Стогов продав Аннінське підполковнику Олексію Петровичу Орлову.

Орлов, будучи в чині генерал-майора, у 1806 році отримав дозвіл на будівництво у селі нової кам’яної церкви, замість занепалої дерев’яної.

Нова Предтеченська церква з білого каменю освячена у 1810 році.

Відомості про деяких священно- і церковнослужителів Аннінської Предтеченської церкви у період з 1780 по 1812 рік

Букви «д,с,п», скоріше за все, означають: д-дяк, с-священик, п-псаломщик.

Характеристика Предтеченської церкви станом на 1902-й рік (інформація з Памятної книжки для духовенства Херсонської губернії)

Церква 1-го стану, заснована в 1810 році.

Прихожан чоловічої статі — 2405, жіночої — 2205.

Також є відомості про штундистів — 25 чоловічої статі і 17 жіночої.

Штундизм – це християнсько-релігійний рух, який став поширеним у південних губерніях у 19 столітті. Більше про нього читайте в Вікіпедії.

Скоріше за все ці штундисти були у Баптістському молитовному домі в німецькій колонії Старий Данціг (нині село Карлівка).

Церква мала у своєму розпорядженні 42 десятини землі. 42 десятини в переклад на нашу міру це 60,9 га. З яких 38 десятин були «удобними», тобто такими, що підходили для сільського господарства, і 4 десятини «неудобними», тобто такими, що по природним умовам не могли використовуватися для сільського господарства (сюди відносились кам’янисті місця, болота, овраги і т.п).

Штат церкви: 2 священики і 2 псаломщики.

Жалування (грошова винагорода за роботу) 1-му священику 141 руб. 12 копійок, 2-му священику – не було (місце другого священика тимчасово закрите), 1-му псаломщику – 47 руб. 12 копійок, 2-му – не було.

Була також церковно-приходська школа – 33 учні (30 ч. і 3 ж.)

Присілки: Мухаротовка – 1 верста, Назарівка – 6 верст, Безводня – 2 версти, Дарївка – 2 версти, Вишнякова – 5 верст, Елисаветполь – 5 верст, Федорівка – 6 верст, Миколаївські Сади – 7 верст, Іванівка – 5 верст, Отрадівка – 4 версти, Оленівка – 7 верст, Бакановка – 7 верст, Карлівка – 5 верст.

Як бачимо, Сінченко Ганна Андріївна була права у своїх спогадах про те, що в нашу церкву приїжджали вінчатися з усіх навколишніх сіл…

Священиком церкви станом на 1902-й рік був Іоанн Хмельницький.

Місце другого священика було тимчасово закрите.

Перший псаломщик – Ілля Пахалович.

Другий – Петро Перепьолкін (рос. Перепелкин)

Генерал-майор Орлов був власником села у період з 1795 року по 1812, і на цей період є ще одна характеристика церкви, знайдена в додатках Фонду Херсонської духовної консисторії:

Як бачимо, тут ще є інформація про церковного старосту – Андрія Брижатого.

І навіть короткий опис церкви є:

«Приходська міцна. В ній іконостас старий. Сосуди (всі предмети, що застосовуються при священнодіях) срібні. Різницею достатня. Різниця -місце в храмі, де зберігалия сосуди, різи та інші речі для богослужіння)».

З 23 травня 1907 року з Покровської церкви села Романова Балка до Аннінської Предтеченської церкви був переведений священик Іоанн Савицький. Про це зазначається в Херсонських Єпархіальних Відомостях.

У 1913 році Савицький був нагороджений скуфією (головний убір православного духовенства).

Пробув священиком Аннінської Предтеченської церкви до 9 вересня 1916 року, після чого був переведений до с. Бірзули, Ананївського уїзду.

Такою була наша церква до радянського періоду…

У 1930-х роках її зруйнували більшовики і на цьому історія церкви була завершена.

 

Напишіть відгук


2018-2020 © ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ "СПІЛЬНОТА СЕЛА".Сайт працює на платформі WordPress | Шаблон Bitcoinee