Історія

Історія сіл Ганнинське (Аннінське) та Дар'ївка

Спочатку територія наших сіл була слободою – козацькою колонією (новозаселеним поселенням), яка називалася Божаданівкою

Божеданівка зустрічається в Атласі Речі Посполитої з XVI на XVII століття.

Ось фрагмент цієї карти:

Сіл Дар’ївки та Мархотовки на цій карті ще немає. Вони з’являться пізніше. 

 

Село у період Російської імперії

З 1789-го по 1795-й рік Аннінська слобода належала єлисаветградському асесору Івану Прокоповичу Стогову. Він перший офіційний власник.

На початку 1790-х років він побудував у своєму маєтку дерев’яну церкву в ім’я Різдва Іоанна Предтечі. Відтоді слобода стала селом.

Аннінське (Стогівка) як центр волості

Адміністративно-територіальний устрій того часу передбачав поділ на повіти та волості. Село Аннінське, яке також ще називали Стогівкою, було волосним центром Аннінської волості.

Детальна характеристика Аннінської волості представлена за даними «Списка населених міст Херсонської губернії», виданого Губернським статистичним комітетом в м.Херсон в 1896 році:

Другий власник села

У 1795-му році Іван Стогов продав село тоді ще підполковнику Олексію Петровичу Орлову

Той, у свою чергу, уже в чині генерал-майора, у 1806-му році виклопотав дозвіл на будівництво у селі нової кам’яної церкви, замість занепалої дерев’яної.

У 1810 році нову церкву з білого каменю освятили.

Повну історію церкви читайте тут: Історія Аннінської Предтеченської церкви

 Наступні власники

Генерайл-майор Орлов володів селом 17 років, після чого продав його відставному дивізійному штаб-лікарю Феліксу Бартолоцці і його затю О.М. Всеволжському.

В подальшому село успадкував молодший син О.М. Всеволжського – Матвій Олексійович Всеволжський, який 30 березня 1853 року продав Аннінське невістці – Анні Михайлівні Всеволжській за 5000 руб.

Анна Михайлівна Всеволжська була дружиною керуючого Кавказькими Мінеральними Водами генерал-майора Дмитра Олексійовича Всеволжського.

У Дмитра Олексійовича також була сестра — Дар’я Чайковська. Вона володіла  Дар’ївкою.

Сини Дмитра Всеволжського, Олексій та Дмитро, володіли Аннінським та сусідньою Безводнею до початку 1880-х років. 

Дореволюційна доба (від 1900-х років)

Село у період Першої світової війни

На щастя бойових дій на території села не було, але були жителі Аннінського та Дарївки, які брали в них участь. Про них у матеріалі: Жителі Ганнинського та Дар’ївки, які брали участь у Першій світовій війні

Покійна баба Василина Пошукайло говорила, що влада в селі у дореволюційний період дуже часто змінювалася. Спочатку були білі, потім УНР, потім червоні, потім махновці. Один день – одні, другий – уже інші. Такий тоді час був…

Особливо очевидці того часу запам’ятали місцевого поміщика на прізвисько «Балан». Він жив там, де зараз ферма. Говорили, що був жадібним, забороняв місцевим ловити рибу в ставку. Його прізвище «Хлистун», а ім’я достеменно невідоме. Проте доля відома – його застрелили совєти, коли остаточно захопили село.

Радянська доба 

Голодомор 1932-1933рр.

Докладніше про Голодомор читайте на сторінці: Село Ганнинське та Дар’ївка у період Голодомору 1932-1933рр.

Село у період Другої світової війни 1941-1945рр.

На початку серпня 1941 року Ганнинське та Дар’ївка (як і вся Кіровоградщина) були захоплені гітлерівськими військами. Окупація тривала до березня 1944-го…

Докладніше про те як і коли звільнили села від німців – у матеріалі: Звільнення Ганнинського та Дар’ївки від німецьких загарбників

 

Післявоєнний час

Розруха, тотальна бідність, тяжка праця, голод 46-47рр.– так можна описати післявоєнний час.

Але наші люди витримали все… Відбудували.

Своїми потом і кров’ю відбудували все, що до того було знищено війною. 

Пам’ятаймо про це. 

Список населенных мест по сведениям 1859 года. Т. XLVII. Херсонская губерния. / Ред. Л. Майков. — СПб.: Тип. Карла Вульфа, 1868, с. 113, 120; Пивовар А. В. Поселення Херсонської губернії… (http://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/HistSources/XersonSettlements1856/Suppl/LandOwners.html). 

https://ru.wikipedia.org/wiki/Аннинское_(Кировоградская_область)

https://gwar.mil.ru (Пам’яті героїв Першої світової)