Історія Великого Кургану

 

Я знаходжуся недалеко від одного цікавого місця в нашому селі – це курган Шрейтилева Могила. У книжці по Кіровоградському районі написано так:

“Могила Шрейтилева (217 м.), найвища точка над рівнем моря у Кіровоградському районі, знаходиться на північний захід від села Федорівка”.

Як бачите, наше село просто оминули стороною. На мій погляд, це по-перше, не конкретно, по-друге – несправедливо. Шрейтилева Могила знаходиться в Ганнинському – і це факт.

шрейтилева могила, ганнинське, історія, скіфський курган

Чому Шрейтелева? Це перше питання, яке мене зацікавило. В книжках відповіді не знайшов, зате пізніше, вивчаючи матеріали по Аннінській волості, я виявив один хутір, хутір Шрейтеля. Очевидно в честь цього Шрейтеля і назвали наш курган. За які такі заслуги – невідомо.

Тепер, що стосується історії кургану.

У книзі “Скарби та старовинності Херсонської губернії” зазначено:

“У 1889 році була розкопана велика Стоговська могила (чому назвали в книзі Стоговською, це зрозуміло, від прізвища першого власника села Івана Прокоповича Стогова). Скарбошукачі (моя думка – мародери) знайшли скелет людини поміж чотирьох гранітних плит”.

От і все.

Скелет – явно ознака поховання. Та і плити всередині свідчать про скіфський метод будівництва курганів.

Вже пізніше, наш курган використовували козаки в якості сигнальної вежі. У козаків було два варіанти – або використовувати скіфські кургани, або насипати власноруч. Наш курган явно не насипний. Інакше там не знаходили б скелет людини і гранітні плити.

Уже в наш час, біля Шрейтилевої Могили працювала експедиція. Зі слів мешканців села, археологи докопалися тільки до плит і так нічого не знайшли. 

Пшеницю зберуть, я походжу біля кургану з металошукачем. Впевнений, що буде багато цікавих знахідок.

Якщо у вас є якісь запитання або маєте додаткову інформацію – пишіть. Будемо разом аналізувати та встановлювати реальну історію села Ганнинського.

Нижче відео:

Напишіть відгук